top of page
tło zielone - nowoczesne.png

Biogazownie
Rolnictwo, przemysł, woda odpadowa

Od kompleksowych instalacji "pod klucz" po modernizacje!

Dzięki rozległemu know-how pozyskanemu w trakcie dotychczasowych projektów, firma Ruth-Energietechnik wraz z Bioenergy Germany dostarcza rozwiązania z zakresu instalacji biogazowych.

tło zielone - nowoczesne.png

Prezentacja wideo

tło zielone - nowoczesne.png

Biogazownie

shutterstock_1492926674.jpg

Rolnicze

Biogazownie rolnicze działają głównie w oparciu o substancje wejściowe pochodzące z upraw energetycznych, takich jak kukurydza i gnojowica.

W razie potrzeby substraty te są rozdrabniane, a następnie wprowadzane do biogazowni za pośrednictwem systemu podajników. Substraty są poddawane fermentacji w zbiornikach fermentacyjnych, a powstały biogaz jest spalany w elektrociepłowniach (CHP) w celu wytworzenia zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła.

Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)

shutterstock_211427893.jpg

Przemysłowe

Biogazownie przemysłowe wykorzystują głównie pozostałości lub produkty uboczne z zakładów produkcyjnych jako substraty, takie jak ścieki, osady, pulpy lub tłuszcze.

Oczywista zaleta biogazowni wykorzystującej pozostałości z produkcji: nadmiar odpadów produkcyjnych staje się opłacalnym surowcem, jednocześnie rozwiązując problem utylizacji odpadów. W ten sposób firmy mogą zaoszczędzić koszty i zwiększyć swoją niezależność energetyczną

Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)

shutterstock_65872678.jpg

Odpady komunalne

Zakłady utylizacji odpadów wykorzystują głównie odpady komunalne jako surowiec do produkcji energii. Ponieważ jednak odpady te często nie składają się wyłącznie z biomasy, wymagania dla instalacji fermentacji odpadów są inne niż np. dla biogazowni rolniczych.

Specjalna technologia zapewnia wstępną obróbkę surowców przed ich wprowadzeniem do biogazowni, dzięki czemu do komory fermentacyjnej dostają się tylko wartościowe substraty, które mogą być efektywnie przetwarzane.

Przetłumaczono z DeepL.com (wersja darmowa)

tło zielone - nowoczesne.png

Energia dla wsi - nowe zasady dofinansowania inwestycji w OZE dla rolników

Prowadzenie produkcji rolniczej zawsze wiązało się z dużym nakładem energetycznym, jednak obecnie koszty energii pozyskiwanej w sposób standardowy nie odpowiadają zapotrzebowaniu rynkowemu, dlatego zaprezentowany został program NFOŚiGW "Energia dla wsi". Jest to program, który w swoim założeniu daje możliwość na szybką i znaczącą transformacje energetyczną na obszarach wiejskich.

Obecny program dofinansowania OZE "Energia dla wsi" zastępuje poprzedni AGROENERGIA, a do największych zmian należą:

  • zniesienie limitu obszarowego gospodarstw, które mogą ubiegać się o dotację – dotychczas obowiązywało ograniczenie do 300 ha,

  • podniesienie dotychczasowego limitu dotacji z 2,5 mln PLN do 20 mln PLN,

  • zwiększenie maksymalnej mocy instalacji objętej dofinasowaniem z 0,5 MW do 1 MW dla Rolników i do 10 MW dla Spółdzielni Energetycznych.

Efektem powyższych zmian jest zmiana podejścia do wytwarzania energii. Biogaz zapewnia możliwość nie tylko zasilenia własnego gospodarstwa, ale w przypadku nadwyżek produkcji energii sprzedaży ich, zapewniając dodatkowy przychód.

Energia dla wsi - jak uzyskać dofinansowanie?

Termin: IV kwartał 2024 r.

Budżet konkursu: 1MLD PLN

Kto może być beneficjentem?

Rolnicy, w tym osoby prawne prowadzące działalność rolniczą, a także spółdzielnie energetyczne lub ich członkowie, powstające spółdzielnie energetyczne

Energia dla wsi - Rolnicy

Dotacja do 20 mln PLN, oraz pożyczka do 25 mln PLN.

 

RODZAJE PROJEKTÓW WSPIERANYCH DOTACJĄ DO 65 %:

instalacje fotowoltaiczne do 10 MW,

instalacje wiatrowe do 10 MW,

W celu uzyskania dokładniejszych informacji zapraszamy do kontaktu!

bottom of page